Svečanost zatvaranja projekta „e4 corner@mefsb: entrepreneurship in engineering education initiative – key to better employability“ održana je 27. veljače 2015. godine u dvorani HGK Županijske komore u Slavonskom Brodu. Cilj svečanosti zatvaranja bio je predstaviti javnosti ostvarene ciljeve i rezultate projekta.
Pozdravne govore održali su predstavnici nositelja projekta sa Strojarskog fakulteta u Slavonskom Brodu, prodekan za nastavu prof.dr.sc. Željko Ivandić i voditelj projekta prof.dr.sc. Goran Šimunović.
Uslijedilo je detaljno izlaganje voditelja projekta prof.dr.sc. Gorana Šimunovića o realiziranim aktivnostima u okviru projekta i ostvarenim benefitima za studente i nezaposlene inženjere strojarstva. Još su jednom predstavljene sve održane radionice:
– Motivacijska radionica
– Poboljšanje vještina traženja posla, komunikacijskih i prezentacijskih vještina
– Poslovno planiranje
– Unapređenje informatičkih znanja i vještina
– Upravljanje projektima
– Poslovni engleski jezik
– Pilot projekt „Poduzetništvo u obrazovanju“
– Simulacija razgovora za posao.
Povodom zatvaranja projekta održano je stručno predavanje na temu značaja poduzetničkog obrazovanja za inženjere strojarstva nakon kojeg je uslijedila diskusija. Predavanje je održala prof.dr.sc. Sunčica Oberman Peterka s Ekonomskog fakulteta u Osijeku, a cjeline predavanje bile su sljedeće:
– Što je poduzetničko obrazovanje
– Zašto je značajno poduzetničko obrazovanje
– Uloga poduzetničkog obrazovanja u povećanju zapošljavanja
Voditelj projekta prof.dr.sc. Goran Šimunović na kraju je zahvalio članovima projektnog tima, članovima partnerskih institucija, članovima ELP-a, upravi Fakulteta i ponajviše studentima i nezaposlenim inženjerima strojarstva u nesebičnoj pomoći pri realizaciji projekta.
Cilj sastanka bio je rasprava o mentorskom radu u okviru radionice Poduzetništvo u obrazovanju i izboru najboljeg studentskog projekta, te o studijskom programu Gospodarskog inženjerstva na Fakultetu za strojništvo u Mariboru.
Nakon registracije sudionika i pozdravne uvodne riječi Project manager-a prof.dr.sc. Gorana Šimunovića, slijedilo je izlaganje o sudjelovanju partnerskih institucija u pomoći studentima i nezaposlenim inženjerima strojarstva kod pripreme poslovnih projekata u okviru radionice Poduzetništvo u obrazovanju. Svoje su iskustvo pojedini članovi ELP-a dijelili sa studentima i nezaposlenim inženjerima strojarstva kroz konzultacije u LLLD uredu, te putem telefona i video poziva. Na ovaj je način poboljšana kvaliteta predloženih projekata. Nagrada „bESt“ student (najbolji poslovni plan) pripala je kolegama Ivanu Baričiću i Mariu Martiću.
Od 18.-20. veljače 2015. godine nagrađeni studenti i studenti koji su se istaknuli tijekom radionice Poduzetništvo u obrazovanju nagrađeni su putovanjem na Fakultetu za strojništvo u Mariboru. Tijekom posjete je osim obilaska i predstavljanja laboratorija fakulteta, predstavljen i studijski program Gospodarskog inženjerstva. Ovaj studijski program ima temelje u studijskom programu strojarstva, ali je dodatno obogaćen kolegijima iz područja ekonomije, te na taj način diplomirane inženjere bolje priprema za tržište rada. Više je puta naglašeno da u Sloveniji nema nezaposlenih inženjera Gospodarskog inženjerstva.
Uslijedila je rasprava na ovu temu (studijski program na Strojarskom fakultetu u Slavonskom Brodu, mogućnosti izmjene, problem nastavnog osoblja,…) .
Na kraju sastanka Project manager prof.dr.sc. Goran Šimunović je zahvalio članovima ELP-a na nesebičnoj pomoći u realizaciji projekta “e4 corner”, te ih upoznao s programom Završne konferencije.
Cilj sastanka bio je upoznavanje članova projektnog tima s realiziranim aktivnostima na projektu i dogovor oko Završne konferencije.
Nakon registracije sudionika i pozdravne uvodne riječi project manager-a prof.dr.sc. Gorana Šimunovića, slijedilo je izlaganje o provedenim aktivnostima na projektu. Poseban osvrt je bio na radionicu Poduzetništvo u obrazovanju, dodjeljivanje nagrade „bESt“ student i posjet Fakultetu za strojništvo u Mariboru. Project manager je naglasio da je nagrada „bESt“ student dodijeljena na temelju projektnih zadataka koje su radili timovi studenata i nezaposlenih inženjera strojarstva. Inovativnost projekta, sveobuhvatnost i stupanj gotovosti, te razina zalaganja u razradi projektnih zadataka utjecali su na izbor najboljeg poslovnog projekta. Prijedloge i ocjene dali su prof.dr.sc. Ivan Štefanić, Birgit Böhning, dipl. inform. uz predhodne dogovore s Dubravkom Mirković, dipl. oec. i Mirelom Brechelmacher, dipl. ing.
Slijedila je rasprava.
U nastavku je dr.sc. Gordana Matičević, project coordinator, upoznala članove projektnog tima s planovima i pripremama za Završnu konferenciju.
Na kraju sastanka je project manager, prof.dr.sc. Goran Šimunović, zahvalio svim članovima projektnog tima na izuzetno dobroj suradnji i nesebičnoj pomoći u realizaciji projekta “e4 corner”.
Od 18-20. veljače 12 studenata i 5 članova projektnog tima je posjetilo Fakultet za strojništvo u Mariboru. Studijski program Gospodarsko inženjerstvo na ovom fakultetu pravi je primjer poduzetničkog obrazovanja inženjera strojarstva. Studentima osim temeljnog stručnog znanja iz područja strojarstva studijski program Gospodarskog inženjerstva pruža dodatna specifična znanja iz područja ekonomije, menadžmenta i poduzetništva, te ih na taj način bolje priprema za tržište rada.
Prvi dan posjeta Fakultetu za strojništvo u Mariboru ugostili su nas Prodekan za znanost prof.dr.sc. Franc Zupanič, voditelj studija Gospodarsko inženjerstvo prof.dr.sc. Iztok Palčić i voditelj laboratorija za proizvodni menadžment prof.dr.sc. Borut Buchmeister. Nakon pozdravnih riječi, Prodekan za znanost prof.dr.sc. Franc Zupanič je predstavio fakultet, a prof.dr.sc. Goran Šimunović projekt „e4 corner“.
Drugi dan posjete je voditelj studija Gospodarsko inženjerstvo prof.dr.sc. Iztok Palčić detaljno predstavio ovaj studijski program. Studijski program obuhvaća preddiplomski i diplomski studij, pri čemu je odnos stručnih i ekonomskih predmeta 60:40. Inženjeri po završetku studija lako nalaze posao, a na Zavodu za zapošljavanje u Sloveniji nema inženjera ovog profila.
U drugom dijelu dana razgledali smo laboratorijske prostore fakulteta. Veliki dio opreme u laboratorijima je nabavljen iz EU fondova, a kvalitetna oprema je pretpostavka kvalitetne praktične nastave i izobrazbe studenata spremnih za tržište rada.
Treći dan prije podne su predstavljeni studentski projekti smjera Gospodarsko inženjerstvo. Ovi projekti obuhvaćaju teorijske i praktične rezultate i u sebi vrlo često integriraju inovativna rješenja.
Ovaj studijski posjet posebno je iskustvo za studente i za članove projektnog tima i još je jednom analizirajući studijski program Gospodarskog inženjerstva potvrdio značaj proaktivnog, poduzetnog razmišljanja i inovativnih pristupa i rješenja.
U sklopu projekta su se provele četiri radionice od kojih su dvije bile u Slavonskom Brodu (16.01.2015. i 11.02.2015.), dok su se dvije održale u Osijeku (23.01.2015. i 30.01.2015.). Na radionicama su sudjelovali studenti Strojarskog fakulteta u Slavonskom Brodu, njih 23 te studenti Poljoprivrednog fakulteta u Osijeku, njih 17. Svaka radionica je bila u trajanju od jednog dana, a vodio ih je prof. dr. sc. Ivan Štefanić, redoviti profesor na Poljoprivrednom fakultetu u Osijeku.
]]>Nakon provedene radionice Poduzetništvo u obrazovanju i izrade studentskih poslovnih projekata, izabran je najbolji projekt koji su radili timovi studenata i nezaposlenih inženjera strojarstva. Inovativnost projekta, sveobuhvatnost i stupanj gotovosti, te razina zalaganja u razradi projektnih zadataka utjecali su na izbor najboljeg poslovnog projekta. Prijedloge i ocjene dali su prof.dr.sc. Ivan Štefanić, Birgit Böhning, dipl. inform. uz prethodne dogovore s Dubravkom Mirković, dipl. oec. i Mirelom Brechelmacher, dipl. ing.
]]>Na Strojarskom fakultetu u Slavonskom Brodu 23. siječnja 2015. godine održan je Okrugli stol na temu Poduzetničko obrazovanje inženjera strojarstva.
Nakon otvaranja Okruglog stola (Ivana Marković IRO Zagreb) i uvodnih riječi voditelja projekta prof. dr. sc. Gorana Šimunovića uslijedila je rasprava o pretpostavkama poduzetničkog učenja, trenutnoj zastupljenosti poduzetničkih kolegija u studijskim programima na Strojarskom fakultetu u Slavonskom Brodu, potrebi za poduzetničkim znanjima u poduzećima metaloprerađivačke industrije, poteškoćama koje prate nova zapošljavanja nastavnika koji bi predavali poduzetničke kolegije, nužnosti veće povezanosti obrazovnih institucija i gospodarstva u smislu kreiranja nastavnih programa, mogućnostima uključivanja suradnika izvan fakulteta u nastavni proces, itd.
U raspravi su sudjelovali: Ivana Marković IRO Zagreb, Gordana Alfeldi HZZ, Krešimir Rudec HGK, Ivan Sertić IPNG, Mirela Brechelmacher CTR SB, Gordana Matičević SFSB, Tomislav Šarić SFSB, Dubravka Mirković CRT, Božica Rajković Tehnička škola Slavonski Brod, Nikolina Barač HZZ, Tea Duvnjak Bilfinger ĐĐ Montaža.
Zaključeno je da bi poduzetničko razmišljanje trebalo razvijati već tijekom osnovnoškolskog i srednjoškolskog obrazovanja; krivo je razmišljanje o poduzetničkom obrazovanju koje se nužno povezuje s ekonomskim fakultetima i obrazovanjem ekonomista; poduzetničko bi obrazovanje naročito trebalo biti zastupljeno na tehničkim fakultetima, pa tako i na strojarskim fakultetima; trebalo bi biti sadržano prvenstveno u diplomskom studiju, a sadržaj poduzetničkih kolegija treba biti usklađen s potrebama poduzeća u smislu kompetencija i vještina; poduzetničko proaktivno razmišljanje, inovativnost i odgovornost olakšalo bi samozapošljavanje i zapošljavanje inženjera strojarstva.
Nakon Okruglog stola uslijedilo je druženje sudionika i neformalni nastavak rasprave.